Mitä eroa on s690ql:llä ja hardox 400:lla?
S690QLon korkeasyöttöinen rakenneteräs, jolla on erinomainen hitsattavuus ja muovattavuus yleisrakentamiseen.Hardox 400on palkkiokulutusta kestävä-teräs (AR)., huomattavasti kovempi (370-430 HBW) ja sitkeämpi äärimmäiseen hankaukseen/iskuihin raskaissa koneissa, mikä tekee S690QL:sta paremman kantaviin rakenteisiin ja Hardox 400:n suojavuorauksiin. Suurin ero on niiden ensisijaisessa tehtävässä:S690QLrakenteellisen lujuuden jaHardox 400kulumissuoja, Hardox 400 asettaa kovuuden etusijalle tyypilliseen S690QL-myötörajaan verrattuna.

S690QL on korkeamyötöinen rakenneteräslaatu, joka on valmistettu standardin EN 10025-6 mukaisesti. Tämä teräs on suunniteltu tarjoamaan erinomainen yhdistelmä korkeaa lujuutta, sitkeyttä, kulutuskestävyyttä ja hitsattavuutta
Hyvän saatavuuden ja hinnoittelun sekä korkean lujuuden ja valmistuksen helppouden yhdistelmä on tehnyt S690QL-teräslevystä suositun laadun sekä liikkuviin sovelluksiin, kuten nostureisiin ja nostolaitteisiin ja kiinteisiin teräsrakenteisiin. Tämän teräksen lujuus tarkoittaa, että rakenteet voidaan suunnitella kevyemmiksi, ja mobiilisovelluksessa tämä lisää hyötykuormaa ja toiminnan tehokkuutta.
Tärkeimmät ominaisuudet:
Korkea lujuus:Pienin myötöraja 690 MPa (Megapascals) tavallisilla paksuuksilla.
Sammutettu ja karkaistu (Q&T):Lämpökäsittelyprosessi, joka parantaa sen mekaanisia ominaisuuksia, erityisesti lujuutta ja sitkeyttä.
Erinomainen sitkeys:Hyvä iskunkestävyys myös kylmissä olosuhteissa, joten se sopii ankariin ympäristöihin.
Hyvä hitsattavuus:Voidaan valmistaa ja koota helposti sopivilla hitsausmenetelmillä.
Kevyt muotoilu:Antaa insinööreille mahdollisuuden luoda kevyempiä rakenteita, mikä parantaa hyötykuormaa ja polttoainetehokkuutta.
Yleiset sovellukset:
Nosturit ja nostolaitteet:Puomit, puomit ja{0}}kuormitusta kantavat osat lisäävät ulottuvuutta ja kapasiteettia.
Raskaat koneet:Mobiililaitteiden komponentit.
Rakenne:Siltojen, rakennusten ja muiden raskaiden{0}}rakenteiden rakenneosat.
Offshore-rakenteet:Sitkeyden ja korroosionkestävyyden ansiosta.

Arvosanan nimitys
S:Tulee sanoista Structural Steel.
690:Osoittaa pienimmän myötörajan MPa:na.
QL:Tarkoittaa, että teräs on karkaistu (Q) ja karkaistu (L, mikä tarkoittaa usein alhaisen lämpötilan sitkeyttä-).
Mikä lämpötila on S690QL?
S690QL on korkeasyöttöinen rakenneteräs, joka tunnetaan sitkeydestä matalissa lämpötiloissa, ja se on erityisesti testattu tarjoamaan vähintään 27-30 joulea iskuenergiaa -40 asteessa, mikä takaa erinomaisen suorituskyvyn kylmissä olosuhteissa, toisin kuin S690Q, joka on testattu 0 asteessa. Sen nimi osoittaa, että myötölujuus on vähintään 690 MPa (S Structural, 690 lujuus, Q Quenched & Tempered, L matalan lämpötilan iskusitkeys).
Mikä on S690QL-standardi?
S690QL on eurooppalainen standardi (EN 10025-6) erittäin lujalle rakenneteräkselle, joka tunnetaan erinomaisesta korkean myötörajan (vähintään 690 MPa), sitkeyden ja hitsattavuuden yhdistelmästä, joka saavutetaan karkaisulla ja karkaistulla (Q+T) lämpökäsittelyllä. Sitä käytetään vaativissa sovelluksissa, kuten nostureissa, raskaissa koneissa, silloissa ja tuuliturbiineissa, mikä mahdollistaa kevyempiä, tehokkaampia malleja suuremmalla hyötykuormalla.
Onko S690QL hiiliteräs?
Kyllä, S690QL:tä pidetään korkean-lujan hiiltä sisältävänä rakenneteräksenä, mutta se kuvataan tarkemmin vähän-seostetuksi, korkeatuottoiseksi- (HY) teräkseksi, koska muiden elementtien (kuten mangaanin, piin, kromin, molybdeenin) hallitut lisäykset parantavat ominaisuuksiensa ja vaativat terästä, mikä tekee siitä vahvemman kuin teräksen. kylmässä-lämpötiloissa.
Teräksen kemiallinen koostumus % S690QL (1.8928): EN 10025-6-2004
| C | Si | Mn | Ni | P | S | Cr | Mo | V | N | Huom | Ti | Cu | Zr | B | CEV |
| max 0,2 | max 0,8 | max 1.7 | max 2 | max 0,02 | max 0,01 | max 1.5 | max 0,7 | max 0,12 | max 0,015 | max 0,06 | max 0,05 | max 0,5 | max 0,15 | enintään 0,005 | max 0,83 |
Teräksen S690QL (1.8928) mekaaniset ominaisuudet
| Nimellispaksuus (mm): | 3 - 50 | 50 - 100 | 100 - 150 |
| Rm- Vetolujuus (MPa) | 770-940 | 760-930 | 710-900 |
| Nimellispaksuus (mm): | 3 - 50 | 50 - 100 | 100 - 150 |
| ReH- Pienin myötöraja (MPa) | 690 | 650 | 630 |
| KV- Iskuenergia (J) pituussuunta., | 0 astetta 50 |
-20 astetta 40 |
-40 astetta 30 |
| A- Min. venymä Lo=5,65 √ So (%) | 14 |
S690QL - V loistetesti
| Luokka | Esimerkkisuuntaus | @ 0 astetta | @-20 astetta | @-40 astetta | @-60 astetta |
| S690QL | Pituussuuntainen | 50 J | 40 J | 30 J | ¨C¨C |
| Traverse | 35 J | 30 J | 27 J | ¨C¨C |
Vastaavat teräslaadut S690QL (1.8928)
| EU FI |
USA - |
Saksa DIN, WNr |
Ranska AFNOR |
Eurooppalainen vanha FI |
Ruotsi SS |
Inter ISO |
| S690QL | A709-100 | TStE690V | E690TE690TFPS690T | FeE690VKT | 2625 | E690 |
1Mikä on S690QL:n suurin sallittu jännitysarvo?
Suurin sallittu jännitys S690QL-teräkselle ei ole yksittäinen kiinteä luku, vaan se määritellään sen pienimmällä myötörajalla, joka on 690 MPa (MegaPascals) paksuudella 50 mm:iin asti ja pienenee hieman paksummilla levyillä (esim. 650 MPa 50-100 mm). "Sallittu jännitys" suunnittelussa on usein tämä myötöraja, vaikka turvakerrointa sovelletaan, ja todellinen vetolujuus (lopullinen lujuus) on suurempi, noin 770-940 MPa paksuudesta riippuen.
2Mikä on S690QL-pikateräs?
S690QL on ultra-luja-rakenneteräs, ei nopea-piipputeräs, joka tunnetaan poikkeuksellisesta myötölujuudestaan (vähintään 690 MPa), joka saavutetaan karkaisulla ja karkaisulla (nimessä "Q" ja "L"), joten se sopii erinomaisesti kevyempiin, vahvempiin ja vahvempiin rakenteisiin, nostureissa, nostokoneissa, nostokoneistoissa, nostureissa, nostokoneistoissa, nostureissa sitkeys ja suorituskyky alhaisessa-lämpötiloissa vaativiin-raskaita sovelluksiin.
3Mikä on S690QL:n koostumus?
S690QL on -luja rakenneteräs (EN 10025-6), joka tunnetaan vähintään 690 MPa:n myötölujuudestaan karkaisun ja karkaisun jälkeen ja sisältää tärkeimpiä seosaineita, kuten hiiltä, mangaania, piitä, kromia, molybdeeniä, nikkeliä ja mikroseoselementtejä, jotka lisäävät lujuutta V, Zr, Ti koneet, nosturit ja rakentaminen. Sen koostumus sisältää tyypilliset rajat C (0,2 %), Si (0,8 %), Mn (1,7 %), P (0,025 %), S (0,015 %), lisättynä Cr (1,5 %), Mo (0,7 %), Ni (2 %), Nb (0,06 %), Ti (0,05 %), V (0,12 %) ja 5 %).
4Onko S690QL-terästä vaikea porata?
Kyllä, S690QL:n poraus (suuri-lujuus karkaistu ja karkaistu teräs) on kovempaa kuin tavallinen mieto teräs korkean myötörajan (690 MPa) ja kovuuden vuoksi. Se vaatii erikoistyökaluja, kuten kovametalli- tai kobolttiteriä, hitaampia nopeuksia ja asianmukaista jäähdytystä terän kulumisen estämiseksi ja materiaalin eheyden säilyttämiseksi oikein, mutta se on tehty oikein.
5 Mitkä ovat S690QL:n tärkeimmät edut?
S690QL:n ensisijaiset edut ovat sen poikkeuksellinen lujuus (690 MPa:n tuotto), mikä mahdollistaa kevyemmän ja tehokkaamman suunnittelun; erinomainen sitkeys, jopa alhaisissa lämpötiloissa, ankariin ympäristöihin; erinomainen hitsattavuus ja muovattavuus monimutkaiseen valmistukseen; ja korkea väsymis- ja hankauskestävyys, mikä tekee siitä ihanteellisen raskaisiin ja vaativiin sovelluksiin, kuten rakentamiseen, nostureihin ja offshore-rakenteisiin.
6Mikä on lujan S690QL-teräksen tehokas käyttö rakentamisessa?
S690QL-teräksen tehokas käyttö rakentamisessa hyödyntää sen suurta lujuutta (690 MPa:n tuotto) ja sitkeyttä kevyempien, vahvempien ja tehokkaampien rakenteissa raskaasti kuormitetuissa rakenteissa, kutensillat,{0}}korkeat rakennukset, tuuliturbiinit ja offshore-lautot. Se vähentää omapainoa, minimoi perustuksen kuormituksen ja materiaalin käytön, ja sen erinomainen hitsattavuus, muovattavuus sekä väsymis- ja hankauskestävyys sopivat vaativiin sovelluksiin, mukaan lukien raskaat koneet ja seismiset vyöhykkeet.
7 Mikä on S690QL-laatuinen teräs?
S690QL on korkea-myötölujuus, karkaistu ja karkaistu rakenneteräs (EN 10025 -standardi), joka tunnetaan erinomaisesta lujuudestaan (vähintään 690 MPa:n riittoisuus), sitkeydestä, hitsattavuudesta ja alhaisesta-lämpötiloistaan, mikä mahdollistaa kevyemmän ja tehokkaamman suunnittelun raskaissa-, rakennuskoneissa, rakennuskoneissa-. "S" tarkoittaa rakenteellista, "690" on myötöraja MPa:na ja "QL" tarkoittaa korkeaa laatua ja sitkeyttä erityisesti alhaisissa lämpötiloissa.
Täydelliset tiedot ja tiedot ovat saatavilla pyynnöstä. Yllä olevat tiedot ovat vain ohjeellisia. Jos tarvitset erityisiä suunnitteluvaatimuksia, ota yhteyttä tekniseen myyntihenkilökuntaamme





