ASTM A387 Grade 11 Class 2 seosteräslevy
Ei,ASTM A387 Grade 11 Class 2oneinopea{0}}teräs (HSS); se on akromi-molybdeeni (Cr-Mo) seostettu paineastiaterässuunniteltu korkean -lämpötilojen kestävyyteen, virumiskestoon ja korroosionkestävyyteen, joita käytetään yleisesti kattiloissa ja petrokemian laitteissa, kun taas nopeat{1}}nopeuksiset teräkset ovat työkaluteräksiä, joissa on korkea volframi/molybdeenipitoisuus leikkaustyökaluissa. Luokka 11 Luokka 2 tarjoaa paremmat mekaaniset ominaisuudet, kuten korkeamman myötörajan kuin luokka 1 lisälämpökäsittelyn (normalisoitu ja karkaistu) ansiosta vaativaan kohotetussa lämpötilassa.

ASTM A387 Grade 11 Class 2 (ASME SA387 Grade 11 CL2) on eritelmä kromi-molybdeeniseosteräslevyille, jotka on tarkoitettu käytettäviksi korkeissa lämpötiloissa. Nimellinen kromipitoisuus on 1,00–1,50 % ja molybdeeni on 0,45–0,65 % SA387 Grade 11 -materiaalille. Tämä ydinkoostumus tarjoaa erinomaisen virumis- ja korroosionkestävyyden, ja kromin lisäys antaa erityisesti hämmästyttävän hapettumiskestävyyden ja suojan happamia kaasuja vastaan.
Erityisen lämpökäsittelynsä (normalisoitu ja karkaistu) ansiosta luokka 2 tarjoaa korkeamman lujuuden kuin luokka 1, ja sen vetolujuus on suurempi tai yhtä suuri kuin 75 ksi ja myötölujuus on suurempi tai yhtä suuri kuin 45 ksi. Näillä levyillä on suurempi joustavuus, kestävyys, pitkäikäisyys ja hyvä mittatarkkuus. Niille on tunnusomaista niiden hitsattavuus, erinomainen pinnan viimeistely ja tukevuus, minkä ansiosta ne kestävät suuria kuormia ja kestävät jännityshalkeilukorroosiota, rakokorroosiota ja pistekorroosiota.
Tärkeimmät ominaisuudet
Materiaali:Kromi-molybdeeni (Cr-Mo) seosteräs.
Sovellus:Suunniteltu korkean lämpötilan huoltoon paineastioissa (kattilat, reaktorit, lämmönvaihtimet).
Koostumus:Sisältää 1,00–1,50 % kromia ja 0,45–0,65 % molybdeeniä.
Lämpökäsittely:Toimitetaan normalisoidussa ja karkaistussa tilassa, mikä tarjoaa erinomaisen lujuuden.
Vaikutus:Määritetään usein Charpy V{0}}-lovitesteillä, esim. -52 asteessa.
Edut
Korkean-lämpötilan lujuus:Erinomainen virumisenkestävyys noin 480 asteen huoltoon.
Korroosionkestävyys:Hyvä kestävyys, erityisesti vetyä{0}}rikkaissa ympäristöissä.
Suorituskyky:Luokka 2 tarjoaa korkeamman lujuuden kuin luokka 1 tiukemman lämpökäsittelyn ansiosta.
Toimialat
Öljy ja kaasu
Petrokemian
Sähköntuotanto

Onko ASTM A387 Grade 11 Class 2 hiiliteräs? ?
Ei, ASTM A387 Grade 11 Class 2 ei ole tavallinen hiiliteräs; se on kromi-molybdeeni (Cr-Mo) -seosteräs, joka on suunniteltu erityisesti korkean lämpötilan paineastioihin, johon on lisätty kromia (noin 1-1,5 %) ja molybdeeniä (noin 0,5 %) lujuuden, korroosionkestävyyden ja virumisenkestävyyden parantamiseksi, mikä erottaa sen perushiiliteräksestä. "Class 2" -merkintä tarkoittaa korkeampia lujuusvaatimuksia, jotka saavutetaan erityisellä lämpökäsittelyllä (normalisoitu ja karkaistu) verrattuna luokkaan 1,
Mitkä ovat ASTM A387 Grade 11 Class 2:n tyypilliset sovellusalat?
ASTM A387 Grade 11 Class 2 terästä käytetään ensisijaisesti korkean lämpötilan huoltoon paineastioissa, kattiloissa ja lämmönvaihtimissa, erityisesti öljy-, kaasu-, petrokemian- ja sähköntuotantoteollisuudessa sen erinomaisen lujuuden, hitsattavuuden ja korroosion- ja hapettumisenkestävyyden ansiosta. Keskeisiä käyttökohteita ovat hydrausreaktorit, vetykrakkausyksiköt, höyrykokoojat ja varastosäiliöt vaativissa ympäristöissä.
Mitä eroa on ASTM A387 Grade 11 Class 2:n ja ASTM A387 Grade 11 Class 1 välillä?
ASTM A387 Grade 11 Class 2 on vahvempi, sitkeämpi versio Grade 11 Class 1:stä, joka eroaa ensisijaisesti mekaanisista ominaisuuksista (suurempi veto/myötölujuus) mahdollisesti erilaisesta lämpökäsittelystä johtuen, joten luokka 2 soveltuu vaativampiin korkean -lämpötilan/paineen sovelluksiin kuin luokka 1, kun taas molemmilla on sama Mo.5-%:n Cr-1.5-paineastia.
Vastaavat
| BS | FI | ASTM/ASME | DIN |
| 621 B | ––– | A387-11-2 | ––– |
Kromi- ja molybdeenipitoisuus (ASTM-spesifikaation mukaan):
| Nimitys | Nimellinen kromipitoisuus (%) | Nimellinen molybdeenipitoisuus (%) |
|---|---|---|
| A387 luokka 11 | 1.25% | 0.50% |
ASTM A387 Grade 11 -seosteräslevyjen tekniset tiedot
| Nimitys | Nimellinen kromi Sisältö (%) |
Nimellinen molybdeeni Sisältö (%) |
| A387 luokka 11 | 1.25% | 0.50% |
Luokan 2 levyjen vetolujuusvaatimukset
| Nimitys | Vaatimus | Luokka 22 |
|---|---|---|
| A387 luokka 11 | Vetolujuus, ksi [MPA] | 75 - 100 [515 - 690] |
| Syötön lujuus, min, ksi [MPa]/(0,2 % offset) | 43 [310] | |
| Venymä 8 tuumaa [200 mm], min % | 18 | |
| Venymä 2 tuumaa [50 mm], min, % | 22 | |
| Pinta-alan pienennys, min % |
ASTM A387 Grade 11 -seosteräslevyjen kemialliset vaatimukset
| Elementti | Kemiallinen koostumus (%) | |
| A387 luokka 11 | ||
| Hiili: | Lämpöanalyysi: | 0.05 - 0.17 |
| Tuoteanalyysi: | 0.04 - 0.17 | |
| Mangaani: | Lämpöanalyysi: | 0.40 - 0.65 |
| Tuoteanalyysi: | 0.35 - 0.73 | |
| Fosfori: | Lämpöanalyysi: | 0.035 |
| Tuoteanalyysi: | 0.035 | |
| Rikki (max): | Lämpöanalyysi: | 0.035 |
| Tuoteanalyysi: | 0.035 | |
| Pii: | Lämpöanalyysi: | 0.50 - 0.80 |
| Tuoteanalyysi: | 0.44 - 0.86 | |
| Kromi: | Lämpöanalyysi: | 1.00 - 1.50 |
| Tuoteanalyysi: | 0.94 - 1.56 | |
| Molybdeeni: | Lämpöanalyysi: | 0.45 - 0.65 |
| Tuoteanalyysi: | 0.45 - 0.70 |
1. Mikä on ASTM A387 Grade 11 Class 2 P-numero?
P--numero ASTM A387 Grade 11 Class 2 -seosteräkselle, jota käytetään paineastioissa, on P-Number 4, joka tarkoittaa niukkaseosteisia teräksiä (Cr-Mo), jotka kuuluvat tiettyihin hitsausryhmien luokituksen koostumusalueisiin. Tälle materiaalille on tunnusomaista sen 1,25 % kromi- ja 0,5 % molybdeenipitoisuus, ja se eroaa muista laaduista mekaanisten ominaisuuksiensa ansiosta (luokka 2, lujuus on suurempi kuin luokka 1), mutta sillä on sama peruskemia.
2. Mikä on ASTM A387 Grade 11 Class 2 kovuus?
ASTM A387 Grade 11 Class 2 teräksen kovuus ei ole yksittäinen kiinteä luku, vaan se vaihtelee karkaisun mukaan, vaikka sen Brinell-kovuus on tyypillisesti noin 170-207 HBW (tai noin 190 HBW yhtenä esimerkkinä), mikä heijastaa sen korkeampaa lämpölujuusluokkaa 2, määritetyllä minimivetolujuudella 50-7 MPa5 -6 usein noin 50 MPa5. paineastioiden hoitoon.
3. Mitä varotoimia tulee noudattaa hitsattaessa ASTM A387 Grade 11 Class 2?
Hitsattaessa ASTM A387 Grade 11 Class 2 (1,25Cr-0.5Mo metalliseos), tärkeimmät varotoimet ovat perusteellinen puhdistus, pakollinen esilämmitys (noin 149 astetta /300 astetta F), alhaisten-vetyelektrodien käyttö (kuten E8018-B2-lämpötila, säätölämpö- ja lämpökäsittely) (noin 690 astetta /1275 astetta F) halkeilun estämiseksi, koska sillä on taipumus muodostaa hauras martensiitti, mikä edellyttää ASME/AWS-koodien noudattamista tiettyjen parametrien osalta.
4. Mikä hitsaustanko ASTM A387 Grade 11 Class 2:lle?
ASTM A387 Grade 11 Class 2 (1,25Cr-0.5Mo metalliseos), käytä vähähiilisiä kromi-molybdeenielektrodeja, kuten E7018-B2L (SMAW/Stick), E8018 (SMAW/Stick), E8018 (for E6}B8{{{21} P11–P22), ER80S-B2 tai ER90S-B3 (TIG/MIG) tai sopivat täyteytimet, kuten E9XT1-B3C, varmistavat yhteensopivan kemian, oikean esilämmityksen (noin 150–200 astetta) ja hitsauksen jälkeisen lämpökäsittelyn (PWHT) optimaalisen suorituskyvyn saavuttamiseksi korkeapaineastioissa.
5. Mitä ASTM A387 Grade 11 Class 2 vastaa?
ASTM A387 Grade 11 Class 2 vastaa ASME SA387 Grade 11 Class 2:ta (ASME:n kattila- ja paineastiakoodiversio) ja sillä on kansainväliset vastineet, kuten EN 10028 13CrMoSi5-5 ja British Standard BS 621B, jotka kaikki tarjoavat samanlaisia 1,25 % kromia, joiden ominaislujuus on korkeampi 0 %, molybdeeni, 0 %. korkean lämpötilan painesovellukset.
6. Mikä on ASTM A387 Grade 11 Class 2 materiaali?
ASTM A387 Grade 11 Class 2 on kromi-molybdeeni (Cr-Mo) seosteräslevy korkean lämpötilan paineastioihin, joka tarjoaa korkeamman lujuuden kuin luokka 1 tiukemman lämpökäsittelyn ansiosta. Noin 1,25 % kromia ja 0,5 % molybdeenin kestävyyttä, korkeaa lämpötilaa ja hapetusta} käytetään erinomaisesti. öljy-, kaasu- ja kemianteollisuudessa. Se tunnetaan sovelluksista, kuten reaktoreista ja lämmönvaihtimista, jotka vaativat korkeita lämpötiloja.
Ota yhteyttä numeroon info@gneesteels.com, jos tarvitset hintoja, teknistä tukea tai räätälöityjä ratkaisuja. Olemme aina valmiita tukemaan projektiasi.





